top of page
Search

Kókusztej házilag

  • jogakonyha
  • Sep 16, 2018
  • 2 min read

El szoktátok olvasni mennyi káros adalék van a hiper-szuper vegán növényi tejekben?!

Ezek az egészségesnek hirdetett növényi alapú italok sajnos sok esetben tele vannak olyan hozzáadott anyagokkal, melyek egy cseppet sem hiányoznak a szervezetünknek. Nem akarok márkákat említeni, mert nem célom, hogy bármelyik gyártót bemocskoljam,. Ehelyett szeretném felhívni a figyelmeteket rá, hogy olvassátok el az apró betűs, összetevők részt a dobozon. Nem egy, nem kettő rizs-, mandula-, zab-, kókuszital van telenyomva mesterséges sűrítő, savanyító és hasonló funkciókat teljesítő cuccokkal.

Nem beszélve a cukorról és a tartósítószerről amit belenyomnak ezekbe az italokba.

Én is évekig vettem ezeket a növényi tejeket, először abba sem gondoltam bele, hogy cukor van bennük, azt hittem egyszerűen ilyen finomak. Aztán egyszer amikor véletlenül egy cukormentes zabitalba kortyoltam bele, akkor vettem észre, hogy van édesített és nem édesített változat.

Most megint új fejezetet nyitok az életemben, már ami a növényi tejeket illeti, ugyanis Édesanyám névnapjára elkészítettem első házi kókusz italomat.

Azt hittem bonyolult művelet lesz, ám rém egyszerű volt megcsinálni, és meglepően finom is lett. Ráadásul pontosan 50%-kal olcsóbb házilag elkészíteni 1 liter kókusztejet mint megvenni a boltit.

Nem is szaporítom tovább a szót, íme a recept, ha szeretitek a kókusz ízét, még ma lássatok hozzá!

Hozzávalók: (1 liter)

1 liter víz

100-150 g kókuszreszelék

Elkészítés:

Főzve

Felteszek 1 liter vizet főni egy edényben. Két lehetőség van, az egyik, hogy a kókuszreszeléket tovább aprítom kávédarálóban, és ezt a finom őrleményt keverem a vízbe. A másik opció, hogy a kókuszreszeléket ahogy van, hozzákeverem a vízhez.

Minkét esetben forrástól számítva, 5 percig főzöm a kókuszt, majd lezárom és fedő alatt hagyom még 5 percre.

Ha darált kókuszt főzök, akkor már csak annyi van hátra, hogy egy finom anyagon, gézlapon, vagy apró lyukú szűrőn átcsorgatom a vizet egy üvegbe vagy kancsóba, amiben tárolni akarom a kész kókusztejet.

Ha durva szemű kókuszreszeléket főzök, akkor fogok egy botmixert és átturmixolom vele a levet, majd átöntöm a vizet a textilen, és jól kinyomkodom a felakadó, összegyűlt kókuszt. Ezzel a préseléssel jön k a kókusz legfinomabb, legzamatosabb, tejszínnek tűnő része. Az üveget lezárom, a kész kókusztejet lehűtöm, és ha hűtőben tartom, 3-4 napig bátran fogyasztom müzlihez, kávéhoz, főzéshez, sütéshez, turmixokhoz, amihez jól esik.

Nyersen

Ha több időm van, nyersen készítem az italt, ennek előnye, hogy a kókuszban megmarad a teljes értékű tápanyag, ami a főzés esetében csökken. Ez az elkészítési mód 1 éjszakás áztatással indul. A kókuszreszeléket vízbe teszem és lefedem. Jó egy éjszakát hagyni, de legalább 4 órát. Aztán turmixgépbe öntöm a kókuszos levet és jól összeturmixolom. A kész kókuszitalt árszűröm egy gézlapon, és a maradék kókusztörmeléket kinyomkodom. Az italt hűtőben tárolom, így napokig felhasználható. Egyébként annyi finomság készül kókusztejből, hogy 1 liter pillanatok alatt elfogy.

Csatolom néhány kedvenc Jógakonyha receptemet, melyek fő alapanyaga a kókusztej. :)

 
 
 

Comments


Újdonságok

bottom of page